Lakáshitel törlesztés elmaradása esetén a lakáshitel szerződé még nem lesz automatikusan felmondva, azonban a hitelfelvevő komoly gondba kerülhet akkor, ha az elmaradása meghaladja a 90 napot és mellé meghaladja a tartozás összege a mindenkori minimálbér összegét. Ha elmaradásba kerül valaki a lakáshitele kapcsán és nem tudja fizetni a törlesztő részletét, akkor minél előbb tudatni kell a számlavezető bankjával a szomorú tényt.
Minél előbb szólunk a bankban arról, hogy bajban vagyunk, annál jobb, annál nagyobb az esély arra, hogy segíteni tudnak és meg tudjuk menteni magát a lakáshitelt és a fedezetéül szolgáló ingatlant is. ha kórházba kerültünk és hosszabb ápolásra szorulunk vagy a munkahelyünkön adódik probléma és nem tudjuk miatta fizetni a lakáshitelt, akkor a bankba ezt írásosan tudnunk kell igazolni, ahhoz, hogy elkerüljük az esetleges szankciókat.
Ha hátralékba kerülünk, akkor először szóban és vagy telefonon tájékoztatnak bennünket a törlesztés elmaradásáról, és felajánlanak egy fizetési határidőt, melyet jó ha be tudunk tartani. Ha nem sikerül tartani, akkor a bankok általában átszerződést javasolnak, mellyel mindenképpen éljünk. Ezzel nem csak időt nyerhetünk, de a bíróságot, a lakáshitel felmondását, a végrehajtót és az ingatlan elárverezését is elkerülhetjük.
Többféle eszköz áll kézre a bankok számára, mely közül az ügyfeleknek is fel tudnak ajánlani alternatívát az átszerződésre. Ilyen lehet a fizetési moratórium, vagy a törlesztő részlet csökkentése is futamidőhosszabbítással.
Tisztelt Cím!
A mindenkori minimálbér összegénél a nettót, vagy a bruttót veszik figyelembe a bankok az elmaradásnál?
Köszönöm válaszát!