Lakáshitelek fedezet nélkül csak akkor lehetségesek, ha az igénylő jövedelme nagyon nagyon magas, illetve, tud olyan egyéb fedezetet nyújtani, mely megegyezik akár az ingatlan vagy a lakáshitel értékével. Így, 2013-ban a lakáshitelek mindegyike egyben jelzáloghitel is, tehát az ingatlan fedezet alap egy lakáshitel igénylésekor.
Ha mégsem tudunk vagy akarunk ingatlanfedezetet biztosítani, akkor akár beleegyezhet a bank abba is, hogy más jellegű fedezetet nyújtsunk számára, hiszen a lényeg mégiscsak az, hogy a bank tudjon valamihez nyúlni, ha nem fizetjük a lakáshitel törlesztő részletét. Lehetőség van akár bankbetét elhelyezésére is, melyet óvadéki betétlekötésnek fognak nevezni.
De mit jelent az óvadéki betétlekötés? Egy speciális blokkolt számlára elhelyezzük a lakáshitel fedezetéül szolgáló összeget, melyet a bank (egy blokkolt számlán) zárolva tart egészen addig, még ki nem fut a a lakáshitel. Ezzel mind a ketten jól járunk, hiszen a futamidő végéig a pénzünk kamatozik, a bank pedig biztosan a pénzénél marad. Annyit kérhetünk annak ellenére, hogy blokkolt az óvadéki betétlekötési számla, hogy a kamatot a folyószámlánkra írja a bank jóvá.
Amikor a lakáshitel futamideje lejár, akkor blokkolt számla feloldásra kerül, és újra rendelkezhetünk a betétlekötésre szánt összeggel. Jó tudni, hogy ezzel csak ritkán szoktak az ügyfelek, vagy a cégek élni, legtöbb esetben maga a megvásárolandó ingatlan szokott a fedezetül szolgálni a lakáshiteleknél.