Lakásvásárlási hitel kalkulátor kezelése igen egyszerű. A bankok azért “bízzák” az ügyfelekre a lakáshitel kalkulátorok használatát, hogy a leendő ügyfelek, a lakáshitelt felvevők, még jóval a hitel igénylése előtt tájékozódjak maguktól a lehetséges konstrukció lehetséges törlesztő részletei felől.
A válság óta mindenki jóval alaposabban meggondolja a lakáshitel felvételét, hiszen nem szeretne olyan helyzetbe kerülni, mint a sok jelzálog hitelt felvett deviza alapú lakáshitel tulajdonosok – akik közül nagyon sokan lettek fizetésképtelenek, és gyakorlatilag csődbe mentek. A lakásvásárlási hitel kalkulátor használata mindenképpen javasolt, mi több, minél több bank kalkulátorát érdemes kipróbálni, hogy nagyjából képben legyünk a pénzintézetek által nyújtott hitelek előnyeivel, és esetleges hátrányaival kapcsolatban.
Egy átlagos lakáshitel kalkulátor annyit kér, hogy írjuk bele, hogy mennyi a rendszeres havi jövedelme a háztartásnak, mennyi a havi fix levonás ebből (már meglévő hitelre, vagy lízingre fordított rendszeres havi kiadás), mekkora értéket képvisel a jelzálognak szánt ingatlan, illetve mekkora összeget szeretnénk felvenni.
Ezen beírt adatok alapján a kalkulátor ki tudja dobni, hogy mekkora lehet a havi törlesztő részlet, és nagyjából milyen kamatokra számíthatunk. Ha ezt több bank több kalkulátorát használva végigcsináljuk, akkor már elég információval fogunk rendelkezni ahhoz, hogy abba az egy-két bankba bemenjünk, és személyesen is érdeklődjünk a részleteket illetően.