Első lakáshitel felvétele abból a szempontból egyszerűbb, hogy nincs másik lakáshitelünk, és még élhetnek azok a kedvezmények, melyek egy első lakáshitel felvételénél életbe léphetnek. Azonban amennyiben még nem rendelkezünk lakáshitellel, úgy érdemes az ezzel kapcsolatos tanácsokat megfogadni és belefogni a lakáshitel igénylésébe. Lakáshitel igénylésbe csak akkor fogjunk, ha biztosan vissza tudjuk fizetni, előre tudunk látni legalább 5-10 évre.
Amennyiben első lakáshitelt igényelünk, tudnunk kell, hogy nem feltétlenül az első lakás adja a kedvezményt, hanem akkor leszünk jogosultak rá, ha a lakáshitel igénylésének idejében nincs a nevünkön még lakóingatlan. Kamatkedvezményre pedig akkor vagyunk jogosultak, ha gyermekkel rendelkezünk, minél többel, annál nagyobb lesz az kamatkedvezmény mértéke.
További kamatkedvezmény is kapható, ha arra a bankszámlára utaltatjuk a fizetésünket, ahol a lakáshitelt igénylejük, valamint legalább két csoportos beszedési megbízásra szerződünk le a bankkal. Kamattámogatott lakáshitel használt lakás vásárlására, felújítására, korszerűsítésére, modernizálására, illetve új lakás vásárlására, építésére, vagy új ház építésére vehető fel. Természetesen a hitel felvételére minden olyan 18. életévet betöltött személy jogosult, akinek próbaidőn túli munkaviszonya van és legalább a mindenkori minimálbér a havi fix bevétele.
Használt lakás vásárlása esetén a maximum igénylehető hitelösszeg 20.000.000 forint, felújításra, korszerűsítésre pedig maximum 15.000.000 forint (felújítás esetén ennek az összegnek tartalmaznia kell az ÁFÁ-t). Mivel jelzáloghitelről van szó, így az ingatlan forgalmi értékének maximum 80%-át lehet folyósítani, mint lakáshitelt (ezt szigorú jogszabály írja elő). Olyan igénylő, aki már szerepel a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR) továbbra sem igényelheti ezt a fajta hitelt.